W tym naborze b臋dzie mo偶na ubiega膰 si臋 o przyznanie dofinansowania na zakup maszyn rolniczych.

Termin: od 19 lutego do 20 marca 2018 r.

ARiMR b臋dzie przyjmowa艂 wnioski o przyznanie pomocy na "Modernizacj臋 gospodarstw rolnych" w obszarze "d", zwi膮zanym z racjonalizacj膮 technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmian膮 profilu produkcji, zwi臋kszeniem skali produkcji, popraw膮 jako艣ci produkcji lub zwi臋kszeniem warto艣ci dodanej produktu. Wsparcie to finansowane jest z bud偶etu PROW 2014 - 2020.

Poprzedni nab贸r z tego obszaru wsparcia odby艂 si臋 w 2016 r. i cieszy艂 si臋 du偶膮 popularno艣ci膮 w艣r贸d rolnik贸w, kt贸rzy z艂o偶yli blisko 30 tys. wniosk贸w. 艢rodki uzyskane w ramach tej pomocy pozwalaj膮 m.in. na sfinansowanie zakupu maszyn i urz膮dze艅 rolniczych.聽聽 聽

O pomoc mog膮 ubiega膰 si臋 rolnicy posiadaj膮cy gospodarstwa, kt贸rych wielko艣膰 ekonomiczna mie艣ci si臋 w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro. Wyj膮tek od tej regu艂y stanowi膮 rolnicy, kt贸rzy b臋d膮 wsp贸lnie sk艂ada膰聽 wniosek o przyznanie dofinansowania na inwestycje w tym typie operacji. W贸wczas 艂膮czna wielko艣膰 ekonomiczna nale偶膮cych do nich gospodarstw musi wynie艣膰 co najmniej 15 tys. euro, a w roku w kt贸rym zostanie z艂o偶ony przez nich wniosek o wyp艂at臋 p艂atno艣ci ostatecznej, gospodarstwo ka偶dego z nich osi膮gnie wielko艣膰 ekonomiczn膮 przynajmniej 10 tys. euro.

Wsparcie przyznawane jest w postaci dofinansowania poniesionych koszt贸w na realizacj臋 danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50% poniesionych koszt贸w kwalifikowalnych. Mo偶e on by膰 wy偶szy i wynie艣膰 60%, ale tylko w przypadku gdy o pomoc ubiega si臋 m艂ody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie sk艂ada wsp贸lnie kilku rolnik贸w.

Pieni膮dze mo偶na otrzyma膰 na inwestycje zwi膮zane z racjonalizacj膮 technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmian膮 profilu produkcji, zwi臋kszeniem skali produkcji, popraw膮 jako艣ci produkcji lub zwi臋kszeniem warto艣ci dodanej produktu - maksymalna kwota wsparcia nie mo偶e przekroczy膰 500 tys. z艂, przy czym w przypadku inwestycji niezwi膮zanych bezpo艣rednio z budow膮, modernizacj膮 budynk贸w inwentarskich, w tym ich wyposa偶eniem, lub budow膮 lub modernizacj膮 magazyn贸w paszowych w gospodarstwach, w kt贸rych jest prowadzona produkcja zwierz臋ca, w tym ich wyposa偶aniem - maksymalna wysoko艣膰 pomocy wynosi 200 tys. z艂.

Z艂o偶one przez rolnik贸w wnioski zostan膮 poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punkt贸w b臋dzie decydowa艂a o kolejno艣ci przys艂ugiwania pomocy.

Wnioski b臋d膮 przyjmowa艂y oddzia艂y regionalne ARiMR w艂a艣ciwe ze wzgl臋du na miejsce realizacji inwestycji. Mo偶na je b臋dzie r贸wnie偶 z艂o偶y膰 za po艣rednictwem biura powiatowego ARiMR, podlegaj膮cego pod dany OR. W przypadku os贸b wsp贸lnie wnioskuj膮cych wniosek o przyznanie pomocy nale偶y z艂o偶y膰 w oddziale regionalnym ARiMR w艂a艣ciwym ze wzgl臋du na po艂o偶enie gospodarstw os贸b wsp贸lnie wnioskuj膮cych, przy czym je偶eli gospodarstwa tych os贸b s膮 po艂o偶one na obszarze wi臋cej ni偶 jednego wojew贸dztwa, wniosek nale偶y z艂o偶y膰 w tym wojew贸dztwie, w kt贸rym jest po艂o偶ona najwi臋ksza cz臋艣膰 tych gospodarstw, za wyj膮tkiem sytuacji, w kt贸rych realizacja operacji obejmuje inwestycje budowlane w rozumieniu przepis贸w prawa budowlanego lub inwestycje zwi膮zane z zak艂adaniem sad贸w lub plantacji krzew贸w owocowych, gatunk贸w owocuj膮cych efektywnie d艂u偶ej ni偶 5 lat w贸wczas wniosek nale偶y z艂o偶y膰 w oddziale regionalnym Agencji w艂a艣ciwym ze wzgl臋du na miejsce realizacji operacji.

Dokumenty niezb臋dne do ubiegania si臋 o przyznanie pomocy - otw贸rz

Kierownik BP ARiMR 聽呕nin
/-/ Sebastian Kowalik